انجمن صنفی کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران

شماره ثبت: 369-3/2-32

جمعه 28 تير ماه 1398  -  Friday, July 19, 2019
اخبار مرتبط
پیوندهای مفید
آمار بازدید

تنها راه رسیدن به توسعه پایدار، استاندارد است

سه شنبه 1397/11/16

معاون نظارت بر اجرای استاندارد:

تنها راه رسیدن به توسعه پایدار، استاندارد است

وحید مرندی مقدم، در آئین گرامیداشت روز جهانی استاندارد و تقدیر از برگزیدگان و سرآمدان استاندارد در گلستان گفت: تنها راه رسیدن به توسعه پایدار را توسعه و نهادینه کردن استانداردها میدانم.

وی با اشاره به قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد که در سال 1396 به تصویب مجلس رسید گفت: مصوبه جدید بدون شک مبانی قانونی را برای قرار گرفتن استاندارد در جایگاه صحیح فراهم می کند.

مرندی مقدم در ادامه به تبصره 1 و 3 ماده 3 قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد اشاره کرد و گفت: این تبصره ها تمامی دستگاه های اجرایی را مکلف کرده است تا خدماتی را که ارائه می کنند بر اساس موازین استاندارد ملی باشد. تبصره های بعدی این ماده قانونی نیز، وظیفه نظارت بر اجرای صحیح این استانداردها را بر عهده سازمان ملی استاندارد قرار داده است که اجرای درست و کامل آن، به تحقق حقوق شهروندی کمک می کند.

معاون سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به ماده 24 این قانون گفت: براساس این قانون، واحدهای تولیدی، مکلف به خود اظهاری هستند.

مرندی مقدم به بسته های حمایتی استاندارد در حوزه تولید و صادرات و واردات نیز اشاره کرد و گفت: بنا بر برنامه سازمان ملی استاندارد ایران برای حمایت از تولیدکنندگان، پیش بینی شده تا در ابتدای صدور پروانه، نمونه برداری حذف و به اظهار واحد تولیدی اعتماد شود. همچنین آن دسته از واحدهای تولیدی که نمونه مردودی طی یک سال نداشته باشند، از نمونه برداری بعدی معاف می شوند.

وی در خصوص حمایت استاندارد از واردکنندگان نیز به حذف آزمون نمونه کالای وارداتی در صورت مورد تایید بودن کالا طی دو مرتبه متوالی اشاره کرد و گفت: تمامی این اقدامات را با هدف نزدیک کردن استاندارد به شیوه استانداردسازی کشورهای صنعتی پیش بینی کرده ایم که در آن اصل بر اعتماد و مهمترین ناظر، مصرف کننده است و قوانین سختگیرانه بازار و رقابت آزاد است که یک تولیدکننده را ملزم می کند بدون نظارت دستگاه نظارتی،  الزامات کیفی و عبور از حداقل ها را رعایت کند.

آئین گرامیداشت  روز جهانی استاندارد و تقدیر از برگزیدگان گلستان در آستانه ورود به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران، میرمناف هاشمی، استاندار و نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی، مدیران دستگاه های اجرایی استان، مدیران عامل و مدیران کنترل کیفیت واحدهای تولیدی و اصحاب رسانه برگزار شد.

 منبع: سامانه اطلاع رسانی استاندارد ایران

ثبت دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران می باشد