انجمن صنفی کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران

شماره ثبت: 369-3/2-32

شنبه 28 دى ماه 1398  -  Saturday, January 18, 2020
اخبار مرتبط
پیوندهای مفید
آمار بازدید

پیروزبخت با رفع ابهام از موضوع ذرت ها: اجازه نمی دهیم محموله های آلوده به کشور وارد شود

چهارشنبه 1398/06/06
رییس سازمان ملی استاندارد ایران با رفع ابهام از ذرت های آلوده گفت: اجازه نمی دهیم محموله ای که سلامت و ایمنی مردم را تهدید می کند؛ وارد کشور شود.

پیروزبخت با تاکید بر اینکه هیچ محموله آلوده ای وارد کشور نشده است گفت: در سال 1395 ،  500 هزار تن ذرت وارد بندرامام شد که با کنترل و انجام آزمایش های متعدد، وجود سم آفلاتوکسین در بخشی از محوله محرز شد و گواهی انطباق برای آن صادر نشد.

پیروزبخت با اشاره به هماهنگی سازمان استاندارد با گمرگ جمهوری اسلامی ایران از طریق سامانه EPL  در این زمینه تصریح کرد: تمام محموله های وارداتی که استاندارد آن اجباری باشد از طریق این سامانه به ما اعلام می شود و سازمان استاندارد  پس از اطلاع از ورود محموله 500 هزار تنی به بندر امام،  این محموله را با تقسیم بندی به بسته های 500 تنی و نمونه گیری از هر بسته مورد آزمایش قرار داد.

وی افزود: بیش از 2 هزار نمونه از این محموله گرفته شد و برای اطمینان هر نمونه بیش از 8 هزار بار آزمایش شد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: در آزمایش های انجام شده مشخص شد که  125 هزار تن از این محموله آلوده به سم آفلاتوکسین است و مابقی محموله مشکل آلودگی نداشته و مجوز ترخیص آن صادر شد.

وی در ارتباط با احتمال آلودگی مخازن و سیلوهای حاوی ذرت های آلوده نیز گفت: جای هیچ نگرانی نیست چراکه پس از تخلیه محموله آلوده مخازن طبق ضوابط وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی و سازمان حفاظت از محیط زیست، این مخازن گندزدایی و ضدعفونی  و آماده بهره گیری برای مصارف دیگر می شود.

پیروزبخت با تاکید بر سلامت و ایمنی مردم گفت: با رعایت استانداردهای به روز شده و مطابق با سبد غذایی جامعه ایرانی وهمکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، در تلاش برای تضمین کیفیت ، ایمنی و سلامت مردم هستیم.

پیروزبخت در پایان به اجرای تکلیف رییس جمهور برای این محموله توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سایر بخش ها اشاره کرد و اظهار داشت: رییس جمهور تکلیف کردند که اگر این محموله مرجوع نشود باید امحا شود.


منبع :سامانه اطلاع رسانی استاندارد ایران


ثبت دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران می باشد