انجمن صنفی کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران

شماره ثبت: 369-3/2-32

سه شنبه 14 مرداد ماه 1399  -  Tuesday, August 4, 2020
اخبار مرتبط
پیوندهای مفید
آمار بازدید

سوء استفاده از بخشنامه ستاد تنظیم بازار درباره ترخیص کالاهای وارداتی

پنجشنبه 12 تیر 99 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، مدیر عامل دیده‌بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که بخشنامه‌ای از سوی ستاد تنظیم بازار صادر شده که کالا‌های موجود در انبار‌های بنادر در صورتی که صاحب کالا در خصوص ماندگاری کالا قصور نداشته باشد، دپوی بیش از یک ماه عملا رایگان خواهد بود. در این نامه آمده است این رویه به نوعی باعث تشویق صاحبان کالا به نگهداری بی‌مورد کالا در انبار‌ها و در نتیجه سوءاستفاده از آن شده است.

در این نامه آمده است:

«جناب آقای دکتر مدرس خیابانی
سرپرست محترم وزارت صمت

سلام علیکم.

بر اساس گزارش‌های موجود، بخشنامه‌ای از سوی ستاد تنظیم بازار صادر شده که کالا‌های موجود در انبار‌های بنادر در صورتی که صاحب کالا در خصوص ماندگاری کالا قصور نداشته باشد، دپوی بیش از یک ماه عملا رایگان خواهد بود. این رویه به نوعی تشویق صاحبان کالا به نگهداری بی‌مورد کالا‌ها در انبار‌ها و در نهایت منجر به عدم ترخیص اقلام مذکور در سریع‌ترین زمان ممکن می‌شود.

صدور این بخشنامه در شرایطی که کشور به شدت به این کالا‌ها نیاز دارد، جای تأمل دارد؛ چراکه با سوءاستفاده از این بخشنامه اقدام به دپوی کالا در بنادر صورت گرفته و بازار مایحتاج مردم به صورت تصنعی تشنه و اقلام مورد نیاز مردم از طریق بازار‌های غیر رسمی با قیمت‌های نجومی عرضه می‌شود.

برای مثال؛ برنج خارجی که قیمت مصوب آن ۸۹۰۰ تومان است، در بازار مصرف بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود، شایسته است هر چه سریع‌تر قبل از گسترش این افزایش قیمت تصنعی به سایر کالا‌های اساسی، دستور بازنگری و تجدیدنظر در بخشنامه مورد اشاره در دستورکار قرار گیرد و به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دستور فرمایید نسبت به رصد بازار و برخورد با متخلفین اقدام فوری نمایند.

با تشکر
علی اشرف نوری
مدیرعامل»

منبع : خبر گزاری دانشجو


ثبت دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران می باشد