انجمن صنفی کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران

شماره ثبت: 369-3/2-32

چهار شنبه 17 آذر ماه 1400  -  Wednesday, December 8, 2021
اخبار مرتبط
پیوندهای مفید
آمار بازدید

راه‌اندازی سامانه IRC و صدور پروانه مواد غذایی ظرف چند دقیقه

پنجشنبه 20 خرداد 1400
به گزارش وبدا، سازمان غذا و دارو به منظور حمایت از تولید و مانع زدایی، این سامانه را راه اندازی و از ماه بعد با اولویت بندی گروه‌های مواد غذایی قابل بهره برداری خواهد بود.
 
این بخش از سامانه ها مدت ۲.۵ سال برای طراحی و اجرا زمان برده است، در گذشته این کار به صورت فیزیکی انجام می‌شد و متقاضی های تولید، درخواست‌های خود را به صورت کاغذی به معاونت های غذا و دارو تحویل می‌دادند که پس از بررسی کارشناسی و طرح در کمیته‌های تخصصی، مجوز های لازم صادر می‌شد که پروسه‌ای زمانبر بود و تولید در انتظار مجوز معطل می‌شد، اما با استفاده از سامانه جدید که به زودی قابل بهره برداری خواهد بود، صدور مجوزها از همان محل واحد تولیدی و با دسترسی مسئول فنی از طریق سامانه TTAC در عرض چند دقیقه صادر خواهد شد.
 
این سامانه به گونه ای طراحی شده است که به وزارت بهداشت اجازه میدهد از طریق مدیریت داده های دریافتی و با توجه به بهره برداری از سایر سامانه های TTAC مانند سامانه های ارزیابی و نظارت و سامانه های بازرسی از طریق دریافت اطلاعات و کنترل اطلاعات اقدام به ارزیابی و نظارت های لازم کند.
 
با توجه به راه اندازی سامانه مذکور تمامی معاونت های غذا و دارو در قالب کارگروه های تخصصی اقدام به بررسی و ورود اطلاعات به این سامانه ها خواهند کرد که بالغ بر ۱۰۰۰ کارشناس در مجموع در قالب کارگروه های تخصصی اقدام به ورود اطلاعات اولیه می کنند که این امر باعث تمرکز زدایی شده و عملا تفویض از ستاد به معاونت های غذا و دارو صورت می‌گیرد.
 
معاونت های غذا و دارو با توجه به صنایع تخصصی متمرکز در آن معاونت گروه‌های تخصصی مربوط به فرآورده‌های مذکور را تشکیل و اطلاعات اولیه سامانه ها را تکمیل خواهند کرد به گونه‌ای که در زمان مراجعه متقاضی به سامانه امکان صدور پروانه های ساخت به چند دقیقه کاهش یافته است.
 
کاهش موثر زمان رسیدگی به درخواستها و تسهیل یکسان سازی رسیدگی به درخواستها نیز از نتایج بهره برداری از این سامانه ها خواهد بود.
 
از سایر اهداف محقق شده از طریق، راه‌اندازی سامانه صدور پروانه تولید، ایجاد شفافیت بدور از هرگونه ابهام و حذف هرگونه عناصر واسطه جهت پیگیری مجوزها است.از اهداف دیگر این سامانه یکسان سازی عناوین فرآورده ها در کل کشور در محصولاتی تولیدی و وارداتی خواهد بود.
 
با راه اندازی این سامانه و تشکیل کارگروه‌های تخصصی ضوابط و ویژگی‌های کلیه فرآورده ها نیز  دسترسی بهتر و شفاف تر خواهد داشت.
 
لازم به ذکر است سامانه IRC در همایش روز جهانی ایمنی غذایی با حضور وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو رونمایی شد.
منبع : وزارت بهداشت (وبدا)

ثبت دیدگاه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن کارفرمایی صنعت آبلیمو ایران می باشد